Odhaleno: Všech se zbavila, všechno ovládla. Von der Leyenová je teď císařovna

19.09.2024 14:07 | Monitoring

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v týdnu představila 26 vybraných eurokomisařů na aktuální volební období. A podle bruselských pozorovatelů si výběrem eurokomisařů ještě více upevnila moc. Do klíčových funkcí nominovala zpravidla své „kamarády“, rozměnila silná portfolia v novém „rovnostářském“ systému a zbavila se svých největších odpůrců z minulého období jako Thierry Bretona, který se po tlaku ze strany von der Leyenové radši své nominace vzdal.

Odhaleno: Všech se zbavila, všechno ovládla. Von der Leyenová je teď císařovna
Foto: repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová

Když Ursula von der Leyenová představila svůj tým pro příští Evropskou komisi, podle pozorovatelů přímo z Bruselu tím stvrdila svoji absolutní nadvládu. „Ursula bude mít neomezenou kontrolu nad politikou Evropské unie,“ řekl anonymně jeden z úředníků EU pro bruselský list Politico. „Kdo si myslel, že je to vůbec možné?“ ptá se úředník a dodává, že převzetí moci bylo dokonáno.

Von der Leyenová odhalila jména 26 eurokomisařů a při pohledu na jména je patrné, že zejména podpořila své „kamarády“, a dokázala se zbavit svých kritiků a velkých osobností jako Francouz Thierry Breton a Nizozemec Frans Timmermans. Navíc rozměnila silná portfolia v novém „rovnostářském“ systému a podle všeho tak bude mít ještě větší vliv než ve svém prvním funkčním období.

Přitom už během svého prvního funkčního období, kdy čelila celosvětové pandemii a válce na prahu EU, si mezi bruselskými úředníky údajně získala pověst někoho, kdo přijímá jednostranná rozhodnutí, překračuje rámec své pracovní náplně, vyřazuje z rozhodování ostatní vedoucí představitele EU a hovoří pouze s hrstkou svých poradců. V důsledku toho získala v Bruselu přezdívku královna Ursula.

Svoji absolutistickou moc von der Leyenová ilustrovala v den oznámení složení svého týmu eurokomisařů, kdy odmítla Evropskému parlamentu sdělit, koho na jakou pozici jmenuje. Místo toho opustila schůzku s nejvyššími představiteli parlamentu a rovnou přešla na tiskovou konferenci, na níž prozradila všechny podrobnosti. Později byla obviněna z „pohrdání“ parlamentem.

„Každý, kdo si myslel, že by mohla změnit svůj styl, svou vůli udržet přísnou kontrolu, byl přinejmenším naivní,“ řekl jeden z diplomatů EU.

Je známo, že von der Leyenová v procesu vybírání eurokomisařů tlačila na Francii, aby vyměnili jejího tvrdého kritika Bretona a odměnou jim prý bude mimořádně silné portfolio. Breton po tlaku nakonec rezignoval. Francouzi se ale po zveřejnění pozic nestačili divit a uvědomili si, že byli obelháni a dostali rozmělněnou pozici eurokomisaře pro prosperitu a průmyslovou strategii, kterou obsadil nezkušený Stéphan Séjourne.

Von der Leyenová tak byla nemilosrdná ke svému spojenci Emmanuelu Macronovi, který spolu s tehdejší německou kancléřkou Angelou Merkelovou prosazoval, aby se v roce 2019 vrátila do komise. Jenže po tlaku na Bretona Francie vyslala nezkušeného Séjourna a oplátkou nedostala nic, jen slabé portfolio.  

Macron „vyměnil někoho, kdo se odvážil postavit proti von der Leyenové, za někoho s mnohem slabší osobností“, uvedl jeden z diplomatů EU a dodal, že velkou obavou Paříže před letošními červnovými volbami do Evropského parlamentu přitom byla posílená von der Leyenová.

Von der Leyenová proměnila staré organizační téma jednotlivých portfolií a podle ní si budou v novém systému eurokomisaři více „sobě rovni“. Nové organizační schéma je podle ní méně hierarchické a umožní lepší spolupráci mezi komisaři a jejich úředníky a dá jim „stejnou odpovědnost“ za plnění jejich priorit. Diplomaté a úředníci EU, včetně některých jejích vlastních zaměstnanců v komisi, však tvrdí, že její nová struktura ve skutečnosti umožňuje von der Leyenové aplikovat mocenské pravidlo „rozděl a panuj“.

Objevily se tak nafouknuté, ale ve skutečnosti bezvýznamné posty jako místopředsedkyně pro lidi, dovednosti a připravenost, kterou se stala rumunská socialistka Roxana Mînzatuová. A pro své kritiky, jako je maďarská strana Fidesz, si šéfka EK vybrala bezvýznamné posty, jako je eurokomisař pro zdraví a zvířata, kterým se stane Olivér Várhelyi.

Jako pojistku své moci ustanovila důvěryhodné věrné do klíčových pozic, jako jsou Slovák Maroš Šefčovič, který bude mít na starosti obchod, Lotyš Valdis Dombrovskis v nově vytvořeném postu pro zbrojení a Nizozemec Wopke Hoekstra na postu klima a zelené hospodářství. „Ti budou hlídacími psy, držícími své nové kolegy na uzdě,“ uvedl další diplomat EU.

Hromadění moci von der Leyenové podle expertů není překvapením a vyplývá ze ztráty moci státních představitelů Francie a Německa. Kdysi mocní lídři, kteří řídili EU, jsou oslabeni, a tak vzniká prázdné místo, které má von der Leyenová zaplnit. Francouzský Macron utrpěl v červnových evropských volbách velkou prohru ve prospěch krajní pravice a poté prošel krizovým národním hlasováním. Německý kancléř Olaf Scholz se také obává o svou vlastní budoucnost.

„Nemusíte von der Leyenovou učit, jak hrát mocenskou hru,“ řekl jiný diplomat EU. „Viděla vakuum, které po sobě zanechaly evropské metropole, a skočila do něj.“

Von der Leyenová má také štěstí, že vedoucí představitelé EU vybrali za jejího partnera v Evropské radě bývalého portugalského premiéra Antónia Costu. Ten je sice všeobecně respektován, ale neočekává se, že by se proti von der Leyenové postavil a rozhodně není pravděpodobné, že by se s ní pustil do křížku, jako to udělal odstupující šéf rady Charles Michel.

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co ty megakšefty s vakcínami? Nic?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePivník brdský , 19.09.2024 14:39:47

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…